Tegnap végre esős nap volt és a szokásos kukaürítés napja is egyben. Az edényeket reggel kitettem, mielőtt elmentem dolgozni, a nej pedig vissza szokta húzni akkor, amikor ő indul el. A két időpont között jelennek meg a kukások és viszik el a szemetet, illetve a szelektívet. Délután, amikor együtt mentünk haza és végre esett, hosszú hetek óta először, az asszony megjegyezte, hogy nem húzta be a kukákat, mert nem volt rá érkezése. (Ez csak azért gáz, mert a kukások gyakran hagyják nyitva a tetejüket és akkor hajlamosak vizet gyűjteni magukba, amit azután ki kell szárítani, hogy ne legyenek büdösebbek, mint ahogy szokott lenni.) Erre jegyeztem meg, hogy a kuka vízálló, nem lesz semmi baja az esőben. Nem cukorból van! Ugyanis, ha cukorból lenne, már rég megettük volna..
2026. május 8., péntek
2026. január 17., szombat
Balta
Most olvastam az újságban, hogy Amerikában egy gyerek lelőtte az apját, mert az elvette a Nintendóját. A gyerek állítólag a fegyverszekrényben kereste az eldugott játékgépet és az ott nem volt, de nyilván talált mást helyette. Erről jutott eszembe, hogy apaként az ember tesz a gyermek szemében népszerűtlen dolgokat, főleg nevelési céllal. Mi is eltiltottuk időnként a kölköt a játéktól, de ő csak megvonta a vállát és azt mondta, hogy jó és levett egy könyvet a polcról. Nagy szerencsénk, mert kimehetett volna a garázsba is keresni a biztonság kedvéért elvett hálózati kábelt, oda, ahol a baltát is tartottuk...
2026. január 3., szombat
Semmi, de palackozva ám!
Ez a bejegyzés a semmiről szól. Nem az általános semmiről és nem is arról van szó, hogy ne szólna valamiről, azaz, hogy úgy, semmit nem mond. Most úgy mondok valamit a semmiről, mint annak a rendje. Ugyanis a tegnapi napon , odüsszeánk közben vásároltam, egy palack Aquitas üdítőt a Fehérvári Aldiban, citromos ízben. Valami egyszerű, de olcsó, nem agyoncukrozott, ragadós dolgot akartam venni, így nekem az egyszerű, noname üdítők kellő kihívást jelentenek, mint annak idején Szlovákiában az 1-2 koronáért kapható üveges üdítők változatos ízekben és színekben, amik közül még jók is akadtak néha. Mint például a Kofola, amit azóta is szívesen iszom és nem söpörte el őket a történelem és a nyugati nagytőke vihara. Szóval az ominózus citromos ízű üdítő. Valamiért sikerült szénsavmentest venni belőle, pedig alapvetően a szénsavasat szeretem. Azt hiszem megtévesztett az, hogy olyan kemény volt az üveg és csak azt néztem, hogy citromos, pedig rá van írva nagy betűkkel az is, hogy szénsavmentes. Persze kinyitva már más volt a helyzet, az üvegben valóban volt egy kis nyomás, így azt kiengedve már nyeklett összevissza a palack, ami a vezetés közbeni fogyasztást megnehezítette, ugyanis továbbra is az volt a cél, hogy megigyam és nem az, hogy menet közben lefürödjek benne. Az íze meglepett, ugyanis rendes citromos limonádé íze volt, annak ellenére, hogy a leírásában az szerepelt, hogy ebben a flakon üdítőben az égadta világon nincsen semmi sem. A szó legszorosabb értelmében nem tartalmaz semmit, azaz nincsen benne só, fehérje, szénhidrát és zsír sem, energiatartalma gyakorlatilag a statisztikai hibahatáron belül szinte nulla. De ezzel együtt jó íze volt, állítólag édesítőszerrel volt, de nem volt bántó mellék- vagy utóíze sem. Szóval, ha valakinek ezek után kétségei lennének, hogy vajon milyen íze van a semminek, meg kell hogy nyugtassam őt arról, hogy finom, citromos.
2025. augusztus 16., szombat
Kutyabaj
2025. július 11., péntek
Otthon
Az édes, de kinek éppen mi. Nekem az, ahol lakom, alszom, étkezem és az utóbbi időben nem töltök annyi időt, amennyit szeretnék, mert mindig van más, fontosabb, ahova inkább menni kell, ahol inkább tenni kell valami fontosat. Szóval az otthon, az, ahol nem vagyok ott, de szeretnék lenni. Ez onnan jutott eszembe, hogy tegnap biciklizés közben az árokparton egy könyvet találtam. Hasek - Svejk egy jó állapotú példánya volt és rögtön felmerült bennem az, hogy elhozom, hisz szemmel láthatóan ki volt dobva és még nem is volt szétázva, szóval egész jó állapotban találtam meg. Kinyitva azonban, tele volt hangyával. Több lapon keresztül, még hangyatojások is voltak, így egész új hangyagenerációnak lett lehetősége a születésén keresztül jutni be Hasek halhatatlan művébe. Szó szerint. A könyv így ott maradt, nekitámasztottam egy fának és eljöttem. Így ugyanis ez már nem egy világirodalmi klasszikus, hanem csak egy otthon lett.
2025. június 20., péntek
Mindenféle
Nincsen rózsa tövis nélkül. Mai biciklis bejövetelem 1-es. Az utolsó pár kilométerben csak kellett egy hülye, pedig már olyan szépen alakultak a dolgok! De volt mindenféle. Sommás gondolataim és megállapításaim születtek. Általában születnek, de nem vetemedek rá, hogy le is írjam azokat. Ebből a szempontból ez a nap is kivétel, mert ma le is írom. Szóval biciklisekből és rolleresekből két kategória van, legalábbis ebből a szempontból. A profik és az amatőrök. A két kategóriát az különbözteti meg egymástól, hogy a profik hordanak sisakot, az amatőrök soha. A profik tudják, hogy egyszer baleset éri őket és akkor jól fog jönni, ha lefejelik az aszfaltot, az amatőr úgy gondolja, hogy balesetet mindig más szenved. Ha ő nem akar balesetet szenvedni, akkor nem is fog! Hogy egy ismerősömet idézzem, aki azt mondta, miután a rendőr megállította azért mert sisak nélkül motorozott: - Nehogy már a fejem ne barnuljon le! - Ez végül is egy erős érv. Hogy tetézzem, ma láttam indexelő BMW-st. Ejnye, hová jut így a világ? Rongálja a márka presztízsét!
2025. június 5., csütörtök
Biciklizés
Mióta biciklivel járok, azóta rendszeresen megkérdezik, hogy milyen volt a bicikliút idefelé. Általában meg szoktam jegyezni azt, hogy hányan próbáltak megölni, de nem ment nekik. Úgy gondoltam azonban, hogy egy szofisztikáltabb megoldáshoz folyamodom, amivel pontosabban ki lehet ezt az állapotot fejteni és miközben befelé tekertem, az alábbi rendszert ötöltem ki.
Bitszinten ábrázolom a helyzeteket és ha elég annyi, hogy volt-e ilyen helyzet vagy sem, ezek számossága nem fontos, akkor egy bájt fel, azaz alsó négy bitje elegendő is lesz erre. Azaz az érték 15-nél nem lehet nagyobb, de elég valószínűtlen ez az érték. Lássuk is, hogy miért. A legfelső helyiérték a baleset, értéke 8. Ez azt jelenti, hogy elütnek vagy én megyek neki valaminek, esetleg elalszom és árokba hajtok, vagy efféle. Eddig ez nem fordult elő és remélem így is marad. A következő az esemény. Ez nem baleset, de kellemetlen, pl egy defekt, vagy műszaki probléma. Ilyen sincs sűrűn. Defekt előfordult korábban, volt hogy havonta három is, úgy ragasztottam már belsőt, mint egy kisangyal, de mióta Pirelli defekttűrő külsőim vannak, azóta ez a probléma nem létezik. Igaz, majdnem sikerült ezzel megduplázni a bringa értékét. A konfliktus az, hogy összeugatok valakivel. Ez gyakran előfordul, ugyanis egyes közlekedőknek fogalmuk sincs a közlekedési szabályokról, különösen az elsőbbség fogalmának értelmezése okoz gondot és ha ugat, én sem maradok csendben. A legalsó bitérték a veszélyes helyzet. Ez bekövetkezik, ha valaki elém hajt, leszorít, nulla oldaltávolsággal előz, elsodor, vagy körforgalomban megelőz és előttem kivág. Ezen szabályrendszer alapján a mai utam egyértelmű hármas.
2025. május 5., hétfő
Autópálya
Tegnap rájöttem arra, hogy mire jók a horvátországi fizetőkapuk az autópályán, ott ugyanis úgy oldják meg a díjfizetést. Röviden - semmire. Egy olyan útszakaszon is képes dugót okozni, ahol amúgy rendesen lehetne haladni. Szóval mindenképpen az ördögtől való.
2024. november 12., kedd
Csak kenyér
Képzeljünk el egy olyan világot, ahol a kenyeret a boltban vesszük. Ez eddig nem nagy szám, hisz tulajdonképpen most is ezt tesszük. Elmegyünk a boltba, veszünk annyi kenyeret amennyit akarunk, kifizetjük és örülünk. Viszont ebben a világban egy lényeges csavar van a történetben, ugyanis a szabályok értelmében nem elég az, hogy rendszeresen boltba járunk, de szerződést kell kötni a pékkel is arra, hogy fenntartsa számunkra a sütési infrastruktúrát, vegyen lisztet meg sót, élesztőt meg kézikocsit. Noch da zu, pékeket. A szerződés tartalmazza azt is, hogy a péknek joga van egy évben egyszer eljönni hozzád és belenézni a kenyereskosaradba, hogy hogyan is állsz kenyérügyben. Ha nem tud bejutni hozzád, akkor meghasalja, hogy mennyi kenyeret ehettél meg, ami bizonyos esetekben köszönőviszonyban sincs a valósággal. Ezt az eredményt közli az üzlettel, az üzlet meg kiállít egy jó borsos számlát, ha a pék rosszat álmodott meg. Aztán persze mehetsz panaszra az üzletbe, meg a pékhez is, ahol elhajtanak azzal, hogy ez a rendszer így működik, különben sem értik, hogy mi a probléma. Szerencsére a mi világunkban elég a boltban venni a kenyeret, nem kell szerződni a pékkel és a pék dolga az, hogy süssön, a bolté meg az, hogy ezt eladja. Ugye?
2024. október 2., szerda
A macska
A macska nem dobódott ki este, így bent töltötte az éjszakát. Ami jó volt, hogy nem is akart kimenni, így nem kellett felkelni és kitenni a szűrét, hanem valamikor az éjjel folyamán, úgy gondolta, hogy az ágyunkban fog aludni. Ez még önmagában nem volt tragédia, de ehhez folyamatosan rajtam mászott keresztül, majd elhelyezkedett kettőnk között, de leginkább az én lábamon. Ennek folyományaképp, ha egy kicsit is megmozdultam, a macska azonnal leugrott rólam és trap, trap, trap a laminált padlón, kirohant a szobából. Kb öt perc múlva trap, trap, trap, újra jön, felugrik rám, végigmászik rajtam, majd ráfekszik a lábamra. Ha fordulok, macska trap, trap, trap elmenekül, majd öt perc múlva megint jön. Közben folyamatosan dorombol, egész álló éjszaka. Szerencsére csörgött az óra és vége szakadt ennek a rémálomnak is..
2024. augusztus 27., kedd
Il giorno dei cani
Azaz a kutyák napja. Épp tegnap volt, így friss még az emlék. Kaptam ugyanis egy levelet, amit egy ismert olajipari cég marketingesei küldtek, hogy kutyák napja van és ebből az alkalomból a Jim(?) energiaitalt akciós áron adják. Nem tudom mi lehetett az eredeti üzenet, amit közvetíteni akartak ezzel, de nekem az egészből az jött le, hogy az energiaital kutyák számára készülhetett. Esetleg kutyából van.
2024. augusztus 13., kedd
Értelmetlen
Értelmetlen a kérdés, hogy mivel eszed a káposztás tésztát, sósan, vagy cukorral. Ugyanis, ha a az ember főz, akkor tudhatja, hogy a klasszikus recept szerint a lesózott, lereszelt káposztát olajon karamellizált cukorba forgatjuk és főzzük puhára. Szóval nem kérdés, hogy melyikkel esszük, mert egyszerre mindkettővel. A kollégám éppen az imént mondta, hogy nem is akarja tudni a részleteket inkább..
2024. július 9., kedd
Borravaló
2024. május 21., kedd
Palacsinta
Mindenki ismeri, a népfolklór része. Alapvetően lisztből, tojásból, tejből álló, forró lapon kisütött lepényféle, amit mi feltekerve, valami édes dologgal - lekvár vagy kakaó - töltve tálalunk. Közös ismertetőjele az összesnek, hogy sokkal tovább tart elkészíteni, mint ahogy el szokott fogyni. Rendes háztartásokban a palacsinta életkora rendszerint pislogások számával jellemezhető, azaz például, csak kettőt pislantottam és már eltűnt! Ezért is furcsa az, hogy már nem vagyunk rendes háztartás a definíció szerint, mert a palacsinták már nem szublimálnak a hűtőből. Példának okáért, szombat este nyolc palacsintát tettem be a hűtőbe és vasárnap reggelre is megvolt mind az összes! Korábban ez sosem fordult elő! Hiába, változik a világ..
2024. április 17., szerda
Betét
De nem bankbetét, vagy szárnyasbetét, csak üvegbetét. Bár ahogy a mostani helyzet áll, akár bankbetét is lehetne. Tegnap az Aldiban vásároltam, mert megkívántam egy egzotikus ízű szénsavas vizet, amit valószínűleg aromás szénhidrogénekből készítenek, mint annak idején a méltán népszerű Bambi üdítőitalt. A pénztárnál ért a meglepetés, amikor is a pénztáros külön felhívta a figyelmem arra, hogy ez már egy betétdíjas üveg, ami egyszerre több dolgot is jelent. Részben azt, hogy a betétdíját, az 50 forintot a MOL már megkapta ezért a flakonért és ő már mindenképpen jól járt, részben azt is, hogy nem annyi a bambi, mint ami az árcédulán volt, mert hozzájön a betétdíj, illetve, ha nem viszem vissza, akkor a MOL nyer 50 forintot rajtam, ha visszaviszem, akkor kénytelen lesz az 50 forint hasznából ezt a palackot 5 forintért elcipelni Afrikába, hogy ott letegyék egy félreeső helyen, hogy legyen ez az ott élő lakosság problémája. Szóval, hogy utóbbit megvalósíthassam, az üveget sérülésmentesen kell bedugni az automatába, kupakkal együtt, mert ha nem így teszek, sosem lesz 50 forintom belőle. Az üvegen nem lehet semmi sérülés, horpadás sem, mert különben az automata nem fogja visszavenni és akkor bukom a zsét. Így hát meg kellett ígérnem a pénztárosnak, hogy vigyázni fogunk az üvegre, mint a szemünk fényére. Félve kérdeztem meg, hogy azért az üdítőt megihatjuk belőle?
2024. január 8., hétfő
A nagy macska saga
2023. november 16., csütörtök
Kártyakaland
Zajlik az élet. Teljesen véletlenül mentem be a kártyás alkalmazásba és rögtön feltűnt a tranzakciótörténetnél az, hogy olyan események vannak benne, amiket biztosan nem én csináltam. Valaki elkezdett a virtuális kártyámmal szolgáltatásokat vásárolni! Akkorra már 110 dollártól megszabadított, mire ezt észrevettem. Rögtön lezártam a kártyát, így megmenekítve magam újabb 70 dollár kifizetésétől, amit a "kedves ismeretlen" azután kezdeményezett, majd bejelentettem ezt a kártyás cégnél és a tőlem pénzt levonó szolgáltatónál is egyben. Szerencsére nem várták ki az ügyintézésre maguknak megállapított 14 munkanapos határidőt, hanem pár órán belül jött az üzenet, hogy törölték ezeket az utalásokat és a pénz maradéktalanul visszakerült a számlára. Mázsányi kövek kerültek le rólam, de az ügynek több tanulsága van, illetve jutottak eszembe ezzel kapcsolatos gondolatok. Ki kell használni az alkalmazás nyújtotta lehetőségeket maradéktalanul, illetve gyakrabban kell az alkalmazásba belépni még akkor is, ha az ember nem használja a kártyáját. A fizetésről elvileg be volt állítva a push notification, de az email nem és persze a fizetést hajnalban csinálták vele amikor aludtam, így sokra mentem a push üzenettel. Mindamellett, hogy nem is emlékszem arra, hogy kaptam volna ilyet, pedig a 110 dodó zárolása 3 részletben történt. Ki kell használni a rendelkezésre álló lehetőségeket és ha van email riasztás akkor az is kell, mert a push elszáll, az írás megmarad. Remélem legalábbis. A kártyát le kell zárni, ha erre van lehetőség (itt van) amikor az ember nem használja. Ez jó, mert a kártyaellenőrzéskor kibukik a dolog, nem jutnak el vele a terhelésig. Illetve a pénz legnagyobb részét érdemes perselybe tenni (ez egy szolgáltatás az alkalmazásban), ebből ugyanis nem lehet kártyával költeni, ahhoz előbb ki kell venni a pénzt a perselyből. Ez plusz egy lépés nekem, nyilván rontja a használati komfortot, de kártyán keresztül legalább nem lehet kifosztani, csak az esetleges szabad pénzt vihetik el. Hogy történhetett mindez? Fogalmam sincs. Tájékoztatást nem kaptunk róla - én momentán a pénznek örültem, hogy meglett, de tippjeim lennének. Mivel külföldi utazáson használom ezt a megoldást és csak ott fizettem vele, a tranzakciók mind ahhoz a kártyához kapcsolódnak, így nyilvánvaló volt, hogy az a kártya volt a ludas. Először a legutóbbi olasz útra gondoltam, de aztán feltűnt az, hogy az első kártyaellenőrzést az amazon.es végezte el, de ott nem vettek semmit, hanem mentek tovább a másik szolgáltatóhoz. Májusban voltunk Spanyolországban, így gyanús az egybeesés az Amazonnal. Kérdés, hogy mit csináltak május óta ott, ha csak most került ki a kártyaadatom. Szerencse, hogy kis összegekben kezdtek megcsapolni - mert sokkal többet is vihettek volna. Szóval a tanulság: Vigyázzon magára mindenki és aki nem tud úszni, az ne másszon fára, mert elüti a villamos..
2023. augusztus 17., csütörtök
Pedagógiai siker
Hozzájutottam egy könyvhöz. Azért mondom, hogy hozzájutottam, mert pénzt ugyan nem adtam ki érte, mégis sikerült megszerezni - persze nem loptam el, egy kuka mellé volt egy ládában kihelyezve, többi hasonló könyvvel egyetemben és ez az egy tűnt alkalmasnak arra, hogy magammal vigyem. Szemeztem a ládával korábban is, akkor még Alaptörvény is volt benne, de mire hozzájutottam, már a gránitszilárdságút elvitte valaki. Kinek kell manapság egy Alaptörvény? - Na mindegy, nekem megmaradt Makarenkótól az Új ember kovácsa. Ugyan még nem vitt rá a lélek, hogy beleolvassak, de a mai napon elért pedagógiai sikerem alapján én is így kezdek magamra gondolni. Az alapprobléma az, hogy a börzsönyligetiek lejárnak a faluba parkolni és el nem ítélhető módon a vasútállomás közelében akarnak megállni és ott az utolsó talpalatnyi helyet is elparkolják maguknak. Persze jó pesti módjára igyekeznek úgy megállni, hogy a lehető legtöbb szabad helyet blokkolják, így rengeteg értékes parkolóhely megy ezáltal veszendőbe. Ma pont ott voltam, amikor egy ilyen lény megjött autóval és beállt a két kocsi számára elegendő helyre egy autóval, majd amikor épp menni készült a vonathoz, szóltam neki, hogy ha előre állna másfél métert, akkor beférne valaki más is mögé. Persze azonnal tiltakozni kezdett, amire én nem reagáltam - szerencsére a családunkra jellemző süketségnek is van előnye. A becsületére legyen mondva, aztán beült a kocsiba és előre állt másfél métert. Dagadt a lelkem a büszkeségtől! Makarenkó legjobb tanítványának éreztem magam, egy új ember kovácsának! És még pofán sem kellett vágnom hozzá! Hát még egy írógépet..
2023. augusztus 11., péntek
Remélem maradhat
Szó- és kifejezésmagyarázó rovatom következik, azaz megpróbálom megmagyarázni bizonyos kifejezések, szavak, egyebek jelentését azoknak, akik vagy nem értik a helyzetet vagy funkcionális analfabéták lennének, esetleg csecsemők, akiknek tudvalevően minden vicc új. Remélem maradhat - Manapság gyakran használt kifejezés, annak jelzésére, hogy bár tudjuk azt, hogy a hirdetésünk nem az adott helyre való, azaz például tojótápot hirdetünk akvarista csoportban, de lesz@rjuk. A kifejezés használata után a megjelenés vagy megmaradás már nem a posztoló felelőssége, különösen, ha a 'töröljétek, ha nem' kitételt is hozzáfűzzük, ezzel jelezve azt, hogy ha nem akarjátok itt látni, akkor törölnie kell azt, valaki másnak. Persze, ha törlik a hirdetést, esetleg kitiltják az illetőt, akkor fel lehet horgadni őszinte haraggal, hiszen ez színtiszta cenzúra. Remélem maradhat.
2023. július 11., kedd
Előmenetel
Azt mondják a NER színpadán, hogy a negatív növekedés is növekedés és ebben lehet valami. Igaz, hogy alapvetően nettó hülyeség az egész, de ha az ember jól akarja érezni magát, akkor milyen jól hangzik az, hogy mégis volt valami fejlődés, valami növekedés még akkor is, ha nem. Mert papíron jól mutat - az ugyanis sok mindent elbír. Jutott eszembe mindazért, mert más ezt általában fordítva szokta csinálni és egy Wall Street-i elemző arra szokott büszke lenni, ha előléptetik és minél közelebb kerül a piramis csúcsához és nem arra, hogy végül lassan, de biztosan éjszakai portás lesz belőle. Velem mégis az utóbbi történik. Lassan harminc éve fogok ugyanott dolgozni és ezalatt komplett menedzserszintek épültek ki fölöttem, vagy ha úgy tetszik, úgy emelkedem, mint a Titanic a jégheggyel történő rövid találkozás után. Mert ha úgy vesszük, az sem elsüllyedt, hanem negatívan emelkedett..

